Vieš ako správne odpovedať na 3 základné otázky na pohovore?

Ak nevieš, ako odpovedať na 3 základné otázky na pohovore, prečítaj si tento článok! Verím, že ti pomôže pripraviť sa na pracovný pohovor tým, že ti ukážem konkrétne otázky a vysvetlím správne odpovedať ako odpovedať.

1. Otázka: „Povedzte nám niečo o sebe.“

Nesprávne: „Nooo, volám sa Stanislava, mám 35 rokov, rada cestujem…“

Tá odpoveď je nie príliš vhodná, pretože je všeobecná a nehovorí nič relevantné o tvojej kvalifikácii alebo pracovných skúsenostiach. Personalista chce počuť, prečo si vhodný kandidát na danú pozíciu, nie opis tvojích základných osobných údajov alebo záľub.

Správne: „Som skúsená HR špecialistka s viac ako 12-ročnou praxou v personalistike. Moje silné stránky sú zodpovedný prístup k práci, orientácia na výsledok a v poslednej firme som dosiahla obsadenie viac ako 200 pozícii.“

Táto odpoveď je dobrá, pretože je konkrétna a relevantná, hovoríš o svojej špecializácii, rokoch praxe a konkrétnych výsledkoch, čo zvyšuje tvoju dôveryhodnosť. Taktiež zdôrazňuje tvoje silné stránky – hovorí o zodpovednosti a orientácii na výsledok, čo sú kľúčové vlastnosti pre zamestnávateľov.

2. Otázka: „Prečo ste odišli z predchádzajúceho zamestnania?“

Nesprávne: „Nepáčil sa mi môj šéf, jeho prístup, stále mi len delegoval úlohy…“

Táto odpoveď pôsobí negatívne, kritizovanie bývalého zamestnávateľa môže vyvolať dojem, že máš problém s autoritami alebo so spoluprácou. Vzbudzuje pochybnosti a personalista si môže myslieť, že problém nebol len v šéfovi, ale možno aj v tebe. A taktiež neukazuje tvoj profesionálny prístup, lepšia odpoveď by sa mala sústrediť na rast a hľadanie nových príležitostí namiesto sťažovania sa.

Správne: „Hľadám nové výzvy, kde môžem využiť svoje skúsenosti v oblasti HR a ďalej rásť.“

Táto odpoveď je vhodná, pretože znie profesionálne, ukazuje na tvoj rast a ambície a dáva najavo, že si motivovaný a chceš sa posúvať v kariére.

3. Otázka: „Aká je vaša najslabšia stránka?“

Nesprávne: „Som príliš perfekcionistická…“

Táto odpoveď je nevhodná, pretože personalisti ju počuli už stokrát, takže nepôsobí úprimne ani originálne. Zároveň Neodhaľuje skutočnú slabú stránku, perfekcionizmus sa často používa ako „slabina, ktorá je vlastne silnou stránkou“, čo môže pôsobiť neúprimne. Nevysvetľuje, ako s tým pracuješ – zamestnávateľ chce vidieť, že si uvedomuješ svoje slabiny a aktívne na nich pracuješ.

Správne: „Pracujem na zlepšení time managementu a používam takú a takú metódu, ktorá mi pomáha.“

Táto odpoveď je úprimná a konkrétna a ukazuje, že si vedomý svojej slabiny a otvorene o nej hovoríš. Zameriava sa na riešenie a Nie len o priznanie slabej stránky, ale aj o kroky, ktoré podnikáš na jej zlepšenie.

Verím, že ti tento článok pomohol získať lepšiu predstavu o tom, ako správne odpovedať na 3 základné otázky na pohovore. S dôkladnou prípravou a správnym prístupom budeš pripravený ukázať svoje schopnosti a motiváciu. Nezabudni na to, že sebavedomie a autentickosť sú kľúčové, aby si zanechal dobrý dojem.

Ak chceš dostávať viac takýchto tipov na pohovor a ako zvládnuť odpoveď na otázky, klikni na odoberanie môjho newslettru, kde ti budem pravidelne zasielať tipy na pracovný pohovor

Klikni na link:

https://kariernapohodicka.sk/kluc/

a dole, na konci stránky začni odoberať moje newslettre.

Už viac ako 10 rokov pôsobím v oblasti personalistiky a ľudských zdrojov a ľudom prinášam unikátne techniky, vďaka ktorým dokážu s istotou a ľahkosťou zvládnuť pracovný pohovor. Pomáham im objaviť svoje silné stránky, naplno rozvinúť potenciál a rásť nielen v kariére, ale aj osobnostne – všetko cestou sebapoznania a praktických znalostí, ktoré môžu ihneď využiť.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *