Zamyslel si sa niekedy nad tým, čo si na pohovore všíma personalista? Myslíš si, že na pohovore rozhodujú iba tvoje odpovede? Omyl! Personalista si začne vytvárať názor ešte skôr, než stihneš prehovoriť. Prvý dojem urobíš v priebehu pár sekúnd a často práve ten rozhodne o tom, ako ťa bude vnímať po zvyšok stretnutia.
Možno ťa prekvapí, že výskumy ukazujú, že až 55 % prvého dojmu závisí od tvojho vzhľadu a vystupovania – teda oblečenia, reči tela a výrazu tváre. Ďalších 38 % tvorí spôsob, akým hovoríš, teda tón hlasu, artikulácia a sebavedomie. A iba 7 % sa týka samotného obsahu tvojich slov.
Personalista si počas pohovoru všíma nielen to, čo hovoríš, ale aj ako to hovoríš. Sleduje, či komunikuješ jasne a stručne, alebo či sa skôr zamotávaš do dlhých, nejasných odpovedí. Pozoruje tvoje reakcie, spôsob vyjadrovania a aj to, ako zvládaš stres. Ak si neistý, často používaš „hmm… ehm… neviem…“, môže to pôsobiť, že nemáš veci premyslené alebo sa nevieš rýchlo zorientovať. Namiesto toho si radšej dopraj sekundu na premyslenie odpovede a odpovedz s rozvahou.
Dôležitým bodom, na ktorý si personalisti dávajú pozor, je aj tvoja znalosť o firme. Ak sa ťa opýtajú: „Čo viete o našej spoločnosti?“ a ty odpovieš niečo v štýle „Viem, že hľadáte niekoho na túto pozíciu…“, nečakaj nadšenie. Takáto odpoveď pôsobí nezaujato a naznačuje, že si si nedal ani minimálnu námahu zistiť si viac. Personalisti chcú vidieť, že ťa firma skutočne zaujíma, že si pochopil jej hodnoty, produkty alebo služby a že si vieš predstaviť, ako do nej zapadneš. Preto si pred pohovorom pozri webovú stránku spoločnosti, prečítaj si niečo o jej kultúre a zamysli sa nad tým, ako môžeš byť prínosom.
Niektoré pohovory obsahujú aj situačné otázky typu: „Ako by ste riešili situáciu, keby…?“ Možno si myslíš, že na tieto otázky existuje správna a nesprávna odpoveď, ale v skutočnosti personalista hodnotí niečo úplne iné – tvoj spôsob uvažovania. Sleduje, ako rýchlo sa dokážeš prispôsobiť, či vieš analyzovať problém, ako riešiš konflikty alebo stresové situácie. Ak dostaneš takúto otázku, nepanikár. Namiesto toho sa sústreď na logiku svojej odpovede a ukáž, že dokážeš rozmýšľať strategicky.
A nakoniec, nezabudni, že pohovor nie je len o tom, aby si odpovedal na otázky. Personalisti si všímajú aj to, či sa pýtaš ty. Ak na konci pohovoru nemáš žiadne otázky, môže to pôsobiť, že o pozíciu nemáš až taký záujem. Skús sa preto pripraviť aspoň na dve-tri otázky, ktoré ukážu, že si premýšľal o svojej budúcej práci. Môžeš sa opýtať napríklad na hlavné výzvy pozície, typický pracovný deň alebo možnosti rastu v rámci spoločnosti.
Na konci pohovoru si personalista položí jednoduchú otázku: Vidím tohto človeka v našom tíme? Rozhoduje nielen tvoj životopis, ale aj to, ako pôsobíš, aký máš prístup a či sa hodíš do firemnej kultúry. Ak si prirodzený, príjemný a ukážeš, že máš chuť pracovať, máš veľkú šancu uspieť. Preto sa pri príprave na pohovor nezameriavaj len na svoje odpovede, ale aj na to, ako ich podávaš a aký celkový dojem zanecháš.
Čo si o tom myslíš? Ak ťa zaujíma niečo konkrétne o pracovných pohovoroch alebo máš otázky, na ktoré si nenašiel odpoveď, neváhaj sa opýtať v komentároch! Rada ti pomôžem a odpoviem na to, čo ťa zaujíma. 😊
Pridaj komentár